رقابت ایران با چین و ژاپن؛فهرست 29داروی جدید بیوتکنولوژی منتشر شد

[ad_1]

کد خبر:
82603283 (6083062)
|
تاریخ خبر:
28/04/1396
|
ساعت:
9:48|

‘;

$.ajax({
type: “Post”,
url: “/NetServices/Ajax.aspx/SendToFriend”,
data: “{data:'” + data + “‘, enterd: ‘” + enterd + “‘ , captcha:'” + captcha + “‘ }”,
contentType: “application/json; charset=utf-8”,
dataType: “json”,
success: function (msg) {

if (msg.d == “”) {
//alert(‘با موفقیت ارسال شد’);
ResultText.innerHTML = “

با موفقیت ارسال شد

“+ divbody;
} else {
alert(msg.d);
ResultText.innerHTML = oldhtml;

}
ctl00_ctl00_ContentPlaceHolder_ContentPlaceHolder_NewsContent1_Ajaxsendfriend_uc1_Captcha_US1_chanagesecurecode();

},
error: function () {
ResultText.innerHTML = “error”;
}
});

}

function ShowPopup(layer, obj) {

$(“.popup”).colorbox({ width: “350px”, inline: true, href: “#ResultText” });
//var objLayer = document.getElementById(layer);
//doPopup(objLayer,obj)
}


به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری،فناوری از جمله واژه‌های پر سر و صدای سال‌های اخیر است که باعث شده محققان در این حوزه تمرکز زیادی داشته باشند زیرا علاوه بر اشتغال زایی می تواند سرنوشت کشور را تغییر دهد و جایگاه آن را به نقطه مطلوبی برساند.
زیست فناوری در ایران بعد از انقلاب و خصوصا در 15 سال اخیر در تجاری سازی محصولات موقعیت های خوبی در سطح منطقه و بین المللی ایجاد کرده است. در حالیکه محققان خارجی، خیلی زودتر تحقیقات خود را شروع کردند. اما با وجود اینکه تحقیقات در حوزه زیست فناوری بعد از انقلاب نمایان شد ولی پیشرفت های خوبی در راستای تولید محصول و صادرات آنها در چندین حوزه از جمله داورها پدیدار شده است.
دکتر مصطفی قانعی، دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اظهار کرد: ایران 61 دارو را در اولویت ملی خود قرار داده که از این تعداد 29 دارو در مراحل مختلف آزمایشگاهی، پایداری محصول، صنعتی، نیمه صنعتی ، مطالعاتی و تهیه پرونده دارویی هستند و تا 5 سال دیگر به تولید خواهند رسید
رئیس انستیتو پاستور ایران در ادامه خاطر نشان کرد: اکنون جایگاه ما در تولید داروهای زیست فناوری در منطقه، چهارم است و در آینده ما نمی دانیم در دنیا تولید دارو در زمینه زیست فناوری در چه وضعیتی اس و چه برنامه ای دارند. همچنین نمی دانیم زمانیکه ما 29 قلم دارو را به تولید رساندیم سبد دارویی آنها چقدر است، بنابراین نمی توان از الان تخمین بزنیم که دقیقا چه جایگاهی داریم.
وی با بیان اینکه اما با این حال تا 5 سال دیگر ژاپن و چین رقبای ما خواهند بود، افزود: بنابراین ایران تا 3 سال آینده با تولید 49 دارو از مجموع 146 دارو در آسیا رتبه سوم را خواهد داشت و از آنجایی که 61 دارو در لیست اعلام شده و از این تعداد 20 قلم تولید و 29 قلم در حال تولید هستند، 12 قلم باقی می ماند که هنوز در مرحله صفر هستند.
قانعی در خصوص مابقی داروهای زیست فناوری اظهار داشت: 12 دارویی که بنا داریم به تولید برسانیم مشخص هستند و به صورت لیستی تهیه شده اند، اما هنوز هیچ شرکت دانش بنیانی اعلام نکرده که می تواند این داروها را به تولید برساند.
قانعی افزود اگر شرکتی اعلام آمادگی کند که ما می توانیم دارویی که در لیست است را تولید کنیم از آن حمایت خواهیم کرد و محققان می توانند پروپوزال خود را برای تولید داروهای زیست فناوری به کارگروه پزشکی ستاد توسعه زیست فناوری ارسال کنند تا در صورت تایید به صندوق زیست فناوری معرفی و از حمایت های مالی و نظارتی ستاد توسعه زیست فناوری بهره مند شوند.
علمی**9031**1440
تنظیم: عادل پازیار* انتشار: گلشن
برای اطلاع از اخبار متنوع علمی و فناوری، با کانال علمی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
irnaelm@
https://telegram.me

انتهای پیام /*

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *