مترجم و ناشر: برخوردهای سلبی در مقابله با دستفروشی کتاب چاره‌ساز نیست

[ad_1]

کد خبر:
82580625 (6041334)
|
تاریخ خبر:
08/04/1396
|
ساعت:
18:22|

‘;

$.ajax({
type: “Post”,
url: “/NetServices/Ajax.aspx/SendToFriend”,
data: “{data:'” + data + “‘, enterd: ‘” + enterd + “‘ , captcha:'” + captcha + “‘ }”,
contentType: “application/json; charset=utf-8”,
dataType: “json”,
success: function (msg) {

if (msg.d == “”) {
//alert(‘با موفقیت ارسال شد’);
ResultText.innerHTML = “

با موفقیت ارسال شد

“+ divbody;
} else {
alert(msg.d);
ResultText.innerHTML = oldhtml;

}
ctl00_ctl00_ContentPlaceHolder_ContentPlaceHolder_NewsContent1_Ajaxsendfriend_uc1_Captcha_US1_chanagesecurecode();

},
error: function () {
ResultText.innerHTML = “error”;
}
});

}

function ShowPopup(layer, obj) {

$(“.popup”).colorbox({ width: “350px”, inline: true, href: “#ResultText” });
//var objLayer = document.getElementById(layer);
//doPopup(objLayer,obj)
}


کاوه کرباسی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار حوزه کتاب ایرنا اظهار داشت: دستفروشان کتاب که بیشتر آنها در حوالی خیابان انقلاب فعالیت می کنند، قارچ گونه سر برآورده و آفتی برای صنعت نشر و اقتصاد کتاب شده اند.
وی این دستفروشان را به سه گروه تقسیم کرد و افزود: گروه اول، افرادی هستند که از سر بیکاری به این شغل کاذب پرداخته و از این راه امرار معاش می کنند و گروه دوم، آنهایی هستند که واقعا عشق به کتاب دارند اما امکان راه اندازی کتابفروشی ندارند از این رو از فرصت دستفروشی بهره مند می شوند.
این شاعر و نویسنده گروه سوم از دستفروشان را افرادی دانست که به دنبال پول و سودجویی هستند و بیشترین صدمه و ضربه نیز توسط آنها به حوزه نشر وارد می شود.
وی درباره علت واقعی رواج این پدیده گفت: دولت های هر دوره را عامل این مساله می دانم زیرا در صورت رفع مساله بیکاری و فراهم کردن شرایط و ارائه تسهیلات برای راه اندازی کتابفروشی، دیگر گروه اول و دوم را سرگرم فعالیت در این شغل و پدیده ناخوشایند نخواهیم دید.
کرباسی با بیان اینکه گروه سوم با انتشار و چاپ افست کتاب‌های کمیاب و آثار برتر ناشران، آنها را در خیابان عرضه می کنند، ادامه داد: ریشه این کار نیز سیاستگذاری های نادرست وزارت ارشاد در همه دوره ها در این زمینه است.
به گفته کرباسی، درحالیکه انتشار یک کتاب ممنوع است، در خیابان فروخته می شود که این نشان می دهد که انتشار کتاب در مسیر بدی قرار گرفته است.
به اعتقاد این ناشر، با جلوگیری از چاپ یک کتاب، کنجکاوی ها درباره آن افزایش یافته و سبب می شود مخاطب آن را با قیمت بالاتر و به هر ترتیبی تهیه و مطالعه کند بنابراین هر کتابی اعم از مجاز و غیر مجاز را می توان در حاشیه خیابان انقلاب پیدا کرد.
این ناشر و مولف اضافه کرد: طبیعی است، وقتی یک مخاطب مانعی سر راه تهیه کتاب ببیند، در برابر آن مقاومت کرده و از روش های مختلف سعی کند آن را یافته و بخواند بنابراین ممنوع کردن انتشار یک کتاب و یا اکران یک فیلم نمی تواند مانع از خواندن و دیدن آن شود.
مدیر مسئول نشر نارنج با بیان اینکه برخوردهای سلبی در این زمینه چاره ساز نیست، پیشنهاد کرد وزارت ارشاد در ارائه مجوز برای نشر یک کتاب سخت‌گیری نکند زیرا در هر صورت هر کتابی که با مشکل مجوز انتشار روبرو شود، به صورت زیر زمینی چاپ شده و در اختیار مردم قرار خواهد گرفت.
به اذعان وی، نبود قانون مناسب برای انتشار کتاب از دلایل افزایش فروش انواع کتاب در کنار خیابان است هرچند ممکن است افراد دارای نفوذ هم پشت این قضیه باشند.
فراهنگ**1880**1055
خبرنگار: پروین اروجی**انتشار: زینب کارگر
برای اطلاع از اخبار متنوع فرهنگی و هنری، با کانال فرهنگی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
https://t.me/irnaf

انتهای پیام /*

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *